Palmesøndag

(Maria Candelaria)

1946
Rom, åben by (Roberto Rossellini, Italien)
Maria Candelaria (Emilio Fernández, Mexico)
Berygtet (Alfred Hitchcock, USA)
Neecha Nagar (Chetan Anand, Indien)
Forspildte Dage (Billy Wilder, USA)
De Røde Enge (Bodil Ipsen & Lau Lauritzen Jr, Danmark)
Mænd uden vinger (František Čáp, Tjekkoslovakiet)
Gaslys (George Cukor, USA)
Los Tres Mosqueteros (Miguel M. Delgado, Mexico)
The Turning Point (Fridrikh Ermler, Sovjetunionen)

1947
Dumbo (Ben Sharpsteen, USA)
Paris 1900 (Nicole Védrès, Frankrig)

(Hoffmanns Eventyr)

1951
Hoffmanns Eventyr (Michael Powell & Emeric Pressburger, England)

1953
The White Reindeer (Erik Blomberg, Finland)
Duende y Misterio del Flamenco (Edgar Neville, Spanien)
1. April 2000 (Wolfgang Liebeneiner, Østrig)

1954
Memories of a Mexican (Carmen Toscano, Mexico)
De Fem fra Barskagaden (Aleksander Ford, Polen)
Den Levende Ørken (James Algar, USA)

1955
Raíces (Benito Alazraki, Mexico)

1956
La Escondida (Roberto Gavaldón, Mexico)
Mother (Mark Donskoj, Sovjetunionen)
Mozart – Ræk mig din hånd (Karl Hartl, Østrig)

1957
The Harvest Month (Matti Kassila, Finland)
Funny Face (Stanley Donen, USA)
The Mill of Good Luck (Victor Iliu, Rumænien)

1959
La Cucaracha (Ismael Rodriguez, Mexico)

(Kwaidan)

1960
Macario (Roberto Gavaldón, Mexico)
The Enchanting Shadow (Li Han-hsiang, Taiwan)

1961
Madalena (Dimos Dimopoulos, Grækenland)
Holder de af Brahms? (Anatole Litvak, USA)

1962
A Bomb Was Stolen (Ion Popescu-Gopo, Rumænien)
The Magnificent Concubine (Li Han-hsiang, Taiwan)
Mondo Cane (Gualtieri Jacopetti, Paolo Cavara & Franco Prosperi, Italien)

1963
Harakiri (Masaki Kobayashi, Japan)
Empress Wu (Li Han-hsiang, Taiwan)

1964
Besøget (Bernhard Wicki, USA/Østrig)

1965
De Hængtes Skov (Liviu Ciulei, Rumænien)
Kwaidan (Masaki Kobayashi, Japan)
The First Day of Freedom (Aleksander Ford, Polen)

1968
Anna Karenina (Aleksandr Zarkhi, Sovjetunionen)

1969
Hymn to a Tired Man (Masaki Kobayashi, Japan)
Slaves (Herbert Biberman, USA)

(Days of Heaven)

1971
Johnny Got His Gun (Dalton Trumbo, USA)
Le bateau sur l’herbe (Gérard Brach, Frankrig)
Knald, fald og revolution (Jean-Paul Rappeneau, Frankrig)

1973
Godspell (David Greene, USA)

1974
The Hour of Liberation Has Arrived (Heiny Srour, Libanon)
Les Autres (Hugo Santiago, Frankrig)
Symptoms (José Ramón Larraz, UK)

1975
A Touch of Zen (King Hu, Taiwan/Hong Kong)
Aloïse (Liliane de Kermadec, Frankrig

1976
La Griffe et la Dent (Francois Bel & Gerard Vienne, Frankrig)

1977
The Lorry (Marguerite Duras, Frankrig)
The Duelists (Ridley Scott, UK)
Podranki (Nikolai Gubenko, Sovjetunionen)

1979
Days of Heaven (Terrence Malick, USA)

(Mine Aftener I Paradis)

1980
Sauve qui Peut (la vie) (Jean-Luc Godard, Frankrig)
Une semaine de vacances (Bertrand Tavernier, Frankrig)

1981
Looks and Smiles (Ken Loach, UK)

1982
Passion (Jean-Luc Godard, Frankrig)

1983
Monty Python’s The Meaning of Life (Terry Jones, UK)
Station for Two (Eldar Ryazanov, Sovietunionen)

1984
En søndag på landet (Bertrand Tavernier, Frankrig)

1985
Détective (Jean-Luc Godard, Frankrig)

1988
En Lille Film om Kunsten at Dræbe (Krzysztof Kieślowski, Polen)
Chokolade (Claire Denis, Frankrig)

1989
Do the Right Thing (Spike Lee, USA)
Mine Aftener I Paradis (Guiseppe Tornatore, Italien)

(The Long Day Closes)

1990 √
Nouvelle Vague (Jean-Luc Godard, Frankrig)
The Sting of Death (Kōhei Oguri, Japan)
La Captive du Désert (Raymond Depardon, Frankrig)
Ucho (Karel Kachyňa, Tjekkoslovakiet)
Ju Dou – Flammende Begær (Zhang Yimou, Kina)
Tilaï (Idrissa Ouedraogo, Burkina Faso)
Vilde Hjerter (David Lynch, USA)
Rodrigo D: No futuro (Víctor Gaviria, Colombia)
Taksi-Blyuz (Pavel Lungin, Sovjetunionen)
Forhøret (Ryszard Bugajski, Polen)
Hidden Agenda (Ken Loach, England)
Hvid Jæger Sort Hjerte (Clint Eastwood, USA)
Daddy Nostalgi (Bertrand Tavernier, Frankrig)
Mother (Gleb Panfilov, Sovjetunionen)
Stanno Tutti Bene (Giuseppe Tornatore, Italien)
Cyrano de Bergerac (Jean-Paul Rappeneau, Frankrig)
La Putain du Roi (Axel Corti, Schweiz)
Kom og se Paradis (Alan Parker, England)

1991
Veronikas To Liv (Krzysztof Kieślowski, Polen/Frankrig)
Jungle Fever (Spike Lee, USA)

1992
The Long Day Closes (Terence Davies, England)
Twin Peaks: Fire Walk With Me (David Lynch, USA)
An Independent Life (Vitali Kanevsky, Rusland)
Luna Park (Pavel Lungin, Rusland)

1993
Raining Stones (Ken Loach, UK)

1994
Pulp Fiction (Quentin Tarantino, USA)
Rød (Krzysztof Kieślowski, Polen/Frankrig)
At Leve (Zhang Yimou, Kina)
A Pure Formality (Guiseppe Tornatore, Frankrig/Italien)

1995
The Neon Bible (Terence Davies, England)
Land and Freedom (Ken Loach, England)
Shanghai-Triaden (Zhang Yimou, Kina)

1996
Den Diskrete Helt (Jacques Audiard, Frankrig)

1997
Kini & Adams (Idrissa Ouedraogo, Burkina Faso / Sydafrika)

1998
The Hole (Tsai Ming-liang, Taiwan)
Velvet Goldmine (Todd Haynes, USA)
My Name Is Joe (Ken Loach, England)
The Rose Seller (Víctor Gaviria, Colombia)

1999
Rosetta (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)
Alt Om Min Mor (Pedro Almodovar, Spanien)
The Straight Story (David Lynch, USA)

(Shara)

2000
Sange fra anden sal (Roy Andersson, Sverige)
Eureka (Shinji Aoyama, Japan)
Devils on the Doorstep (Jiang Wen, Kina)
The Wedding (Pavel Lungin, Rusland)
The Yards (James Gray, USA)
Bread and Roses (Ken Loach, UK)
Sentimental Destinies (Olivier Assayas, Frankrig)

2001
Mulholland Drive (David Lynch, USA)
What Time Is It There? (Tsai Ming-liang, Taiwan)
In Praise of Love (Jean-Luc Godard, Frankrig)
Distance (Hirokazu Kore-eda, Japan)
Desert Moon (Shinji Aoyama, Japan)

2002
Sønnen (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)
Unknown Pleasures (Jia Zhangke, Kina)
Sweet Sixteen (Ken Loach, England)
Demonlover (Olivier Assayas, Frankrig)

2003
Shara (Naomi Kawase, Japan)
Elephant (Gus van Sant, USA)
Tiresia (Bertrand Bonello, Frankrig)
Swimming Pool (François Ozon, Frankrig)

2004
Clean (Olivier Assayas, Frankrig)
Ghost in the Shell 2: Innocence (Mamoru Oshii, Japan)
Nobody Knows (Hirokazu Kore-eda, Japan)

2005
Barnet (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)
The Three Burials of Melquiades Estrada (Tommy Lee Jones, USA)
Last Days (Gus van Sant, USA)

2006
Vinden som ryster kornet (Ken Loach, UK)
Volver (Pedro Almodovar, Spanien)
Babel (Alejandro González Iñárritu, USA/Mexico)

2007
Death Proof (Quentin Tarantino, USA)
The Mourning Forest (Naomi Kawase, Japan)
Paranoid Park (Gus van Sant, USA)
Import/Export (Ulrich Seidl, Østrig)
Secret Sunshine (Lee Chang-dong, Sydkorea)
We Own the Night (James Gray, USA)
The Banishment (Andrei Zvyagintsev, Rusland)

2008
Gomorra (Matteo Garrone, Italien)
24 City (Jia Zhangke, Kina)
Two Lovers (James Gray, USA)
Lorna’s Silence (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)

2009
Inglourious Basterds (Quentin Tarantino, USA)
Visage (Tsai Ming-liang, Taiwan / Frankrig)
Brudte Favntag (Pedro Almodovar, Spanien)
Profeten (Jacques Audiard, Frankrig)
Looking for Eric (Ken Loach, UK)

(Atlantics)

2010
My Joy (Sergei Loznitsa, Ukraine)
Poetry (Lee Chang-dong, Sydkorea)
The Princess of Montpensier (Bertrand Tavernier, Frankrig)
Fair Game (Doug Liman, USA)
Route Irish (Ken Loach, UK)
Biutiful (Alejandro González Iñárritu, Spanien/Mexico)

2011
The Tree of Life (Terrence Malick, USA)
Hanezu (Naomi Kawase, Japan)
House of Tolerance (Bertrand Bonello, Frankrig)
Drengen med cyklen (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)
Polisse (Maïwenn, Frankrig)
Huden Jeg Bor I (Pedro Almodovar, Spanien)

2012
Reality (Matteo Garrone, Italien)
In the Fog (Sergei Loznitsa, Ukraine)
Paradis: Kærlighed (Ulrich Seidl, Østrig)
Smagen af Rust og Ben (Jacques Audiard, Frankrig)
The Paperboy (Lee Daniels, USA)
The Angel’s Share (Ken Loach, UK)

2013
A Touch of Sin (Jia Zhangke, Kina)
Heli (Amat Escalante, Mexico)
The Immigrant (James Gray, USA)
Min Søns Familie (Hirokazu Kore-eda, Japan)
Ung & Smuk (François Ozon, Frankrig)

2014 √
Vintersøvn (Nuri Bilge Ceylan, Tyrkiet)
Miraklerne (Alice Rohrwacher, Italien)
Goodbye to Language (Jean-Luc Godard, Frankrig)
To Dage, En Nat (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)
Timbuktu (Abderrahmane Sissako, Mauritanien)
Skyerne Over Sils Maria (Olivier Assayas, Frankrig)
Saint Laurent (Bertrand Bonello, Frankrig)
Foxcatcher (Bennett Miller, USA)
Mr. Turner (Mike Leigh, England)
Mommy (Xavier Dolan, Canada)
The Homesman (Tommy Lee Jones, USA)
Maps to the Stars (David Cronenberg, Canada)
Leviathan (Andrei Zvyagintsev, Rusland)
Still the Water (Naomi Kawase, Japan)
Jimmy’s Hall (Ken Loach, England)
Wild Tales (Damián Szifrón, Argentina)
The Captive (Atom Egoyan, Canada)
The Search (Michel Hazanavicius, Frankrig)

2015 √
Sauls Søn (László Nemes, Ungarn)
The Assassin (Hou Hsiao-hsien, Taiwan)
Carol (Todd Haynes, USA)
The Lobster (Yorgos Lanthimos, Grækenland)
Marguerite & Julien (Valérie Donzelli, Frankrig)
Markedets Lov (Stéphane Brizé, Frankrig)
Søstre (Hirokazu Kore-eda, Japan)
Mia Madre (Nanni Moretti, Italien)
Mon Roi
(Maïwenn, Frankrig)

Mountains May Depart (Jia Zhangke, Kina)
Dheepan (Jacques Audiard, Frankrig)
Youth (Paolo Sorrentino, Italien)
Macbeth (Justin Kurzel, Australien)
Tale of Tales (Matteo Garrone, Italien)
Louder Than Bombs (Joachim Trier, Norge)
Valley of Love (Guillaume Nicloux, Frankrig)
Chronic (Michel Franco, Mexico)
Sicario (Denis Villeneuve, Canada)
The Sea of Trees (Gus van Sant, USA)

2016
Sieranevada (Cristi Puiu, Rumænien)
Min Far Toni Erdmann (Maren Ade, Tyskland)
Personal Shopper (Olivier Assayas, Frankrig)
Aquarius (Kleber Mendonça Filho, Brasilien)
Jeg, Daniel Blake (Ken Loach, UK)
Kvinde, ukendt (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)
Julieta (Pedro Almodovar, Spanien)
Det er bare verdens undergang (Xavier Dolan, Canada)
Staying Vertical (Alain Guiraudie, Frankrig)

2017
The Square (Ruben Östlund, Sverige)
Good Time (Joshua & Ben Safdie, USA)
120 Slag i Minuttet (Robin Campillo, Frankrig)
Okja (Bong Joon-ho, Sydkorea)
Mod Solnedgangen (Naomi Kawase, Japan)
A Gentle Creature (Sergei Loznitsa, Ukraine)
Wonderstruck (Todd Haynes, USA)
Loveless (Andrei Zvyagintsev, Rusland)
The Meyerowitz Stories (New and Selected) (Noah Baumbach, USA)
The Killing of a Sacred Deer (Yorgos Lanthimos, Grækenland)
Dobbelt Begær (François Ozon, Frankrig)

2018
The Image Book (Jean-Luc Godard, Frankrig)
Lazzaro den Lykkelige (Alice Rohrwacher, Italien)
Burning (Lee Chang-dong, Sydkorea)
BlacKkKlansman (Spike Lee, USA)
Ash is Purest White (Jia Zhangke, Kina)
3 Kvinder (Jafar Panahi, Iran)
Cold War (Pawel Pawlikowski, Polen)
Asako I & II (Ryūsuke Hamaguchi, Japan)
Dogman (Matteo Garrone, Italien)
Shoplifters (Hirokazu Koreeda, Japan)
I Krig (Stéphane Brizé, Frankrig)
En Kniv I Hjertet (Yann Gonzales, Frankrig)
Girls of the Sun (Eva Husson, Frankrig)
Sommer (Kirill Serebrennikov, Rusland)
Ayka (Sergey Dvortsevoy, Kazakhstan)
Yomeddine (Abu Bakr Shawty, Egypten)
Kapernaum (Nadine Labaki, Libanon)
Under the Silver Lake (David Robert Mitchell, USA)

2019
Atlantics (Mati Diop, Senegal)
Portræt af en kvinde i flamme (Céline Sciamma, Frankrig)
Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino, USA)
Parasite (Bong Joon-ho, Sydkorea)
The Whistlers (Corneliu Porumboiu, Rumænien)
Bacurau (Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles, Brasilien)
A Hidden Life (Terrence Malick, USA)
Smerte & Ære (Pedro Almodóvar, Spanien)
Les Misérables (Ladj Ly, Frankrig)
Little Joe (Jessica Hausner, UK)
Unge Ahmed (Jean-Pierre & Luc Dardenne, Belgien)
Sorry We Missed You (Ken Loach, UK)
The Wild Goose Lake (Diao Yinan, Kina)
Sibyl (Justine Triet, Frankrig)
Matthias & Maxime (Xavier Dolan, Canada)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *